BULTÜRK - Bulgaristan Türklerinin Sesi Gazetesi

Tuesday, Apr 25th

Last update04:59:16 PM GMT

You are here

Geleneksel Bulgaristan ürünleri kaliteli sütten elde edilecek

E-posta yaz Yazdır PDF
http://medya.todayszaman.com/bulgaristan-tr/2009/02/23/hrani-aaptulov1.jpg
http://medya.todayszaman.com/bulgaristan-tr/2009/02/23/hrani-aaptulov1.jpg
  • Önceki
  • 1 of 2
  • Sonraki
Bulgaristan'a has yoğurt, peynir ve kaşar peynirlerinin kalite ve lezzetinin yeniden elde edilmesi için yeni standartlar oluşturulacak. Ulusal Veteriner Sağlık Dairesi (NVMS), süt ürünlerinde yeni standart oluşturulması amacıyla hazırlanan projeyi Bulgaristan Standartlar Enstitüsü'ne gönderdi.

Bulgaristan'a has yoğurt, peynir ve kaşar peynirlerinin kalite ve lezzetinin yeniden elde edilmesi için yeni standartlar oluşturulacak. Ulusal Veteriner Sağlık Dairesi (NVMS), süt ürünlerinde yeni standart oluşturulması amacıyla hazırlanan projeyi Bulgaristan Standartlar Enstitüsü'ne gönderdi. Bununla, geleneksel Bulgaristan peynirinin, yoğurdunun ve kaşar peynirinin tadının ve kalitesinin korunması amaçlanıyor. Standartlar herkes için mecburi olmayacak, ancak gerçek ürün ürettiğini iddia eden şirketlerin bu standartları yerine getirmeleri gerekecek. Yeni standartlar geleneksel yerel süt ürünleri için geçerli olacak ve üretim, paketleme, markalama, koruma ve nakliye için gerekli şartları içerecek. Yabancı ürünler standarttan muaf tutulacak ve standarda uygun üretim yapanlar peryodik olarak kontrole tabi tutulacak. 


 

Yeni standartlara göre, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peyniri hakiki inek, koyun, manda sütünden veya Avrupa standartlarındaki karışık sütlerden yapılacak; ayrıca bakteri, kalsiyum, peynir mayası, limon tuzu, tuz ve su bulunacak. Projede, inek sütünden üretilen ürünlerin 45 gün, koyun ve manda sütünden üretilen ürünlerin ise 60 gün olgunlaşma süresi bulunuyor.

Yoğurdun ise, Avrupa standartlarına uygun gerçek inek, koyun ve manda sütünden veya karışık sütten ve Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ile Streptococcus thermophilus bakterilerinden yapılması gerekiyor. Yoğurtlarda sentetik tatlandırıcılar, renklendiriciler, sentetik aromalar, yoğunlaştırıcı katkı maddelerinin kullanılmasına izin verilmeyecek. Bulgaristan yoğurdunun buzdolabında 2 ila 6 derecede saklanması, kullanma süresinin ise 14 gün olması gerekiyor.

Ayrıca, yeni standartlara uygun üretilen ürünlerin ambalajında yer alması planlanan yeni bir logo da geliştirilecek. Bu logo, kabul edilen yeni standartlara göre üretilen ürünlerin ambalajında yer alacak. Logoda Bulgaristan bayrağının renklerinin kullanılması zorunlu olacak.

Üretilen ürünlerin, standartlara uygunluğu ve sağlıklı olup olmadıkları yönünde  periyodik olarak bağımsız lisanslı laboratuarlarda denetimden geçecek. Etiketinde yanlış bilgiler yer alan şirketlere bin 500 leva ile 3 bin leva arasında para cezası verilecek. İhlalin tekrarlanması durumunda işletme kapatılabilecek ve yasal işlemler başlatılacak.

Süt ürünleri sektör yetkilileri bu kararı tamamen destekliyor. Üç yıl önce Süt İşleme Birliği, süt ürünlerinde kalitenin yakalanması için standartlar oluşturulmasını önermişti. Belirlenen standartlar, Standart Enstitüsü'nde görüşülecek, bu görüşmeye süt ürünleri konusunda uzman kişilerin de katılması bekleniyor.

Yeni standartlara göre beyaz peynir ile yoğurdun şu kriterlere uyması gerekiyor: 

Peynir

Geleneksel Bulgaristan beyaz salamura peyniri, tam yağlı sütten, peynir mayası ile ekşi tat veren bakteri kullanılarak üretilmesi gerekiyor. Bulgar peynirine süt tozunun ilave edilmesi yasak. Geleneksel peynir inek sütünden yapıldığında 45 gün olgunlaşma süresi bulunuyor. Manda ve diğer sütlerde bu süre 60 güne kadar çıkıyor. Salamura, açık yeşil renkde olup, tiksindirici kokusu olmaması gerekiyor. Salamura peynirin ayrıca normal ekşilikte ve fazla tuzlu olmaması gerekiyor. Beyaz veya hafif krem renginde olan Bulgar peyniri, sert ve keserken dağılmayan bir üründür. Düz yüzeyi olan peynir delikleri ender olan bir yapıya sahip. Yağlılık oranı  yüzde 45 ila yüzde 50 arasında değişirken, tuzluluk seviyesi yüzde 2 ila yüzde 3,5 olarak tarif ediliyor. Peynirin çok tuzlu olmasının, kalitesizliğini gösterdiğini söyleyen uzmanlar, peynirin 0 ila 4 derece arasında mufahaza edilmesi gerektiğini savunuyor. Normal bir peynirin kullanma süresi ise 10 - 12 aydır.

Yoğurt

Standartlara göre geleneksel Bulgar yoğurdu naturel ve kısmi olarak yağlardan arındırılmış sütten yapılması gerekiyor. Ayrıca yoğurdun yapımında Bulgaristan'da tescili yapılmış iki bakteriden yararlanılması ve genetik modifikasyona uğramaması şartı aranıyor. İnek, manda, keçi, koyun ve karışık sütten üretilme imkanı olan yoğurdun beyaz veya hafif krem renginde olması gerekiyor. Yağ oranı inek sütünden yapılan yoğurt için yüzde 2, keçi, sütünden yapılan için yüzde 3, koyun sütünden yapılan için yüzde 6,5 ve manda sütünden yapılan için yüzde 7 seviyesinde olmalı. İnek sütünden üretilmiş yoğurdun 100 gramında 56 kalori enerji, manda yoğurdunda da 99 kalori bulunması gerekiyor. Standartlara göre emilgatör, stabilizatör, renklindirici gibi katkı maddelerinin kullanılması kesinlikle yasak. Uzmanlara göre taze ve temiz kaynaktan yapılan yoğurdun dayanıklılık süresi en fazla 14 gün olması gerek.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Google Gruplar
BULTÜRK grubuna kayıt olun!
E.Posta:
BULTÜRK Grubu
Google Gruplar
E.Posta grubumuza kayıt olun!
E.Posta:
Grubumuzun sayfası...

Şuan sitedekiler

Şu anda 45 konuk çevrimiçi

Destekliyoruz


Koca Yusuf Türkiye'de
projesini destekliyoruz.

Adres: Yıldırım Mah. Şehit Kamil Balkan Cad. No:114/A Bayrampaşa - İstanbul / Türkiye

Telefon: +90 212 511 63 47 Belgegeçer(Fax): +90 212 511 33 91 E.Posta: bilgi@bulturk.org