BULTÜRK - Bulgaristan Türklerinin Sesi Gazetesi

Tuesday, Apr 25th

Last update04:59:16 PM GMT

You are here

Plovdiv’e gelen Osmanlı el sanatları büyük ilgi gördü

E-posta yaz Yazdır PDF
Plovdiv, Balkanlarda unutulmaya yüz tutan el sanatlarına ev sahipliği yaptı. Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den katılan el sanatları ustaları ‘30 gün 3 ülke’ projesi çerçevesinde unutulmaya yüz tutan el emeği el sanatlarını tanıttı. Fuara Türkiye’den katılan el sanatları arasında cam üfleme, yemeni, meyve sabunları ve Osmanlı padişahlarının ebiselerinde kullanılan kutnu kumaşı yer aldı.

http://medya.todayszaman.com/bulgaristan-tr/2010/05/17/kumas2.jpg

Plovdiv Eski Şehirde’ki Balaban, Bayatova ve Bakalov evleri ilk uluslararası el sanatları fuarına ev sahipliği yaptı. Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den katılan el sanatları ustaları ‘30 gün 3 ülke’ projesi çerçevesinde unutulmaya yüz tutan el emeği el sanatlarını tanıttı. ‘Truva’ filminde Brad Pitt’in giydiği yemenileri ve Harry Potter filmindeki yemenileri üreten yemenici Orhan Çakıroğlu da fuara katılanlar arasında. Fuar’da Edirne’ye ait Mis Sabunu, Aynalı süpürge, Edirnekari, Bez bebek, Badem ezmesi, Gaziantep’e ait yemeniler, kutnu dokuma, bakır oymacılığı, sedef kakma, Eskişehir’e ait lületaşı-beyaz altın, Sivas’a ait Buruciye Medresesi’nden cam üfleme, Sürmene’ye ait dövme bıçaklar, Kütahya’ya ait porselen, Denizli Kızılcabölük Belediyesine ait dokuma tezgahları ve kumaşları ve diğer el sanatları sergilendi.

Eski şehirdeki tarihi evlerin içlerinde yer alan el sanatları ve ustaları Plovdivlilere ve turistlere canlı örnekler sergiledi. Üç ülkeden yaklaşık 30 farklı el sanatının sergilendiği fuarda çok renkli görüntüler ortaya çıktı. Fuarda en çok ilgi gören standlar ise Türkiye’den katılan el sanatları oldu.

Plovdiv Eski Şehirde’ki Balaban, Bayatova ve Bakalov evleri ilk uluslararası el sanatları fuarına ev sahipliği yaptı. Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den katılan el sanatları ustaları ‘30 gün 3 ülke’ projesi çerçevesinde unutulmaya yüz tutan el emeği el sanatlarını tanıttı. ‘Truva’ filminde Brad Pitt’in giyidiği yemenileri ve Harry Potter filmindeki yemenileri üreten yemenici Orhan Çakıroğlu da fuara katılanlar arasında. Fuar’da Edirne’ye ait Mis Sabunu, Aynalı süpürge, Edirnekari, Bez bebek, Badem ezmesi, Gaziantep’e ait yemeniler, kutnu dokuma, bakır oymacılığı, sedef kakma, Erzurum’a ait oltu taşı, Eskişehir’e ait lületaşı-beyaz altın, Sivas’a ait Buruciye Medresesi’nden cam üfleme, Sürmene’ye ait dövme bıçaklar, Kütahya’ya ait porselen, Denizli Kızılcabölük Belediyesine ait dokuma tezgahları ve kumaşları ve diğer el sanatları sergilendi. Eski şehirdeki tarihi evlerin içlerinde yer alan el sanatları ve ustaları Plovdivlilere ve turistlere canlı örnekler sergiledi. Üç ülkeden yaklaşık 30 farklı el sanatının sergilendiği fuarda çok renkli görüntüler ortaya çıktı. Fuarda en çok ilgi gören standlar ise Türkiye’den katılan el sanatları oldu.

 

Uluslararası projeye ilk Yunanistan’daki Gümülcine şehrinin ev sahipliği yaptığını söyleyen Türkiye koordinatörü Limonağacı Derneği Başkanı Koray Bayramoğlu, ‘Yunanistan’da fuar büyük ilgi gördü. Soydaşlarımız ve yerli halk akın akın ziyarete geldi. Bu organizasyonlar sayesinde anladık ki, ortak kültürümüz ve duygularımız hala canlı, bunun için mutluyuz.’ şeklinde konuştu.

Geldiği günden itibaren kültürel etkinliklere verdiği önemden dolayı kısa zamanda Plovdivliler tarafından sevilen ve tanınan diğer bir organizasyon sorumlusu da Türkiye’nin Plovdiv Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan. Cüneyt Yavuzcan düzenlenen etkinlikler için ‘Her hafta bir etkinlik düzenlemeye çalışıyoruz. Bu sanat projemiz Edirne Valiliği çerçevesinde düzenlenen bir uluslararası projedir. Sanat fuarının son durağı ise Edirne olcak. Bu tür organizasyonlar insanları kaynaştırdığı için önem arzediyor.’ şeklinde değerlendirme yaptı. Fuar 18 Mayıs tarihine kadar Plovdiv’de halka sergilenecek.

Gaziantepli Yemenici

Gaziantepli  yemeni ustası Orhan Çakıroğlu, yemeninin unutulmaya yüz tutan bir Türk sanatı olduğunu belirterek, Osmanlı döneminde yaygın olarak kullanılan bu ayakkabının ayak sağlığına uygun olduğunu, içi deri olduğu için ayağın terlemesini önlediğini ve ayak yapısını bozmadığını ifade etti. Üretilen yemenilerin tamamen el işi olduğunu aktaran Çakıroğlu, yemeninin Gaziantep halkının kullandığı yöresel bir ayakkabı olduğunu vurguladı. Yemeni yapımının çırak yetişmediğinden giderek azaldığını kaydeden Çakıroğlu, ‘Yemenileri daha modernize hale getirerek üretiyoruz. Ancak yemeni üretimi için çok fazla talep gelmiyor. Sadece turistlerin ilgisini çekiyor. Gaziantep’teki Yemenici Hayri Usta atölyesinin çalışanları olarak bu sanatın son temsilcileriyiz. Bu sanatın sürdürülmesi adına Kültür ve Turizm Bakanlığı bizi destekliyor.’ dedi.

Çakıroğlu, yemenilerini Harry Potter ve Truva filmleri için de ürettiklerini aktararak sunları söyledi: ‘ABD’den bu filmlerin kostümleri için bizimle temasa geçildi. Truva filminde Brad Pitt’in giydiği ayakkabıyı üretebilmek için İtalya’da toplam 10 firma seçmelere girdi. Ancak seçmeleri biz kazandık ve üretimi yaptık. Truva filmi için bin 500, Harry Potter filmi için bin 100 adet yemeni ürettik. Truva filminde Brad Pitt’ in giydiği yemeniyi 15 ustamızla geceli gündüzlü çalışarak 5 günde tamamladık’ diye konuştu.

Sivas cam üfleme sanatı

Sivas Buruciye Medresesi El sanatları ve Kültür merkezinde tek olarak cam üfleme sanatını icra eden Halil İbrahim Mert usta hünerlerini medya önünde sergiledi.  Halil İbrahim Mert, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından cam üfleme sanatının az sayıdaki temsilcilerinin mesleklerinin aileden geldiğini belirtti. Cam üfleme sanatı tarihinin Selçuklulara dayandığını ifade eden Mert, ‘Bu sanat, Anadolu’dan tüm dünyaya yayıldı. Ben de bu sanatın içinde büyüdüm. Ailede cam üfleme yapan üçüncü kuşağım.’ dedi. Cam üfleme sanatında iki tür cam kullanarak ateşle çalıştıklarını belirten Mert, bize gelen müşteriye çok farklı tasarımlar sunuyoruz. Motiflerimizin içinde Bizans, Roma ve Osmanlıya ait modeler de yer alıyor.’ dedi.

Osmanlı Padişahlarının giysilerinin kumaşı: Kutnu

Osmanlı Padişah giysilerinin hazırlandığı Gaziantep’e özgü kutnu kumaşından şal, fular, kaftan, kaşkol, çanta, ayakkabı, etol, kravat, gelinlik ve abiye kıyafetler tasarlayarak geleneksel el sanatını yok olmaktan kurtaran Muhittin Eldemir’in ürünleri, ünlülerin gözdesi oldu. Muhittin Eldemir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün kravat’ının da kutnu kumaşından işlendiğini ifade ediyor. Suni ipek ve pamuk ipliğinden dokunduğu için sıhhi bir kumaş olan kutnuya ilgi her geçen gün artıyor.

Edirne Mis Sabunu ve yapılışı

Edirne’nin sembolü haline gelen meyve ve sebze seklindeki sabunlar da Plovdiv’de sergilendi. Bu mesleğin ustaları bu sabunların nasıl yapıldığını şöyle anlattı: ‘Kalıp sabundan yapılan mis sabunu koliyle alınır. Bir koliden yaklaşık 50-60 arası büyük boy mis sabunu çıkar. Koliden çıkartılan kalıp sabun ilk önce birkaç küçük parçaya bölünür. Sonra  kıyılıp toz haline getirilir. Leğen gibi bir kapta içine su ilave edilerek yoğurulup hamur haline getirilir. Hamur halindeki sabun uygun ebatta kesilerek  dövülür. Daha sonra elde hangi meyve nin şekli verilecekse el ile şekillendirilmeye başlanır. Şekil verilen sabun kuruması için en az 1-2 gün kurutmaya verilir. Kurutma işlemi bittikten sonra sabun ilk önce bir astar boyasına sokulup birkaç saat kurutmaya verilir. Daha sonra meyvenin rengine göre ana boyaya sokulur. Ve yine birkaç saat kuruması beklenir. Daha sonra yine meyvenin rengine göre ilave renkler fırçayla rötuşlanarak kuruması beklenir.’ Düşürülmediği, ıslanmadığı, banyo ve mutfak gibi rutubetli bir yerde durmadığı, güneş ışığına fazlasıyla maruz kalmadığı sürece 15-20 yıl özelliğini ve güzelliğini kaybetmeden evlerinizi ve işyerlerinizi süslemeye devam eder.

Yorumlar  

 
0 #1 2010-12-23 19:44
çok iyi siteniz
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Google Gruplar
BULTÜRK grubuna kayıt olun!
E.Posta:
BULTÜRK Grubu
Google Gruplar
E.Posta grubumuza kayıt olun!
E.Posta:
Grubumuzun sayfası...

Şuan sitedekiler

Şu anda 52 konuk çevrimiçi

Destekliyoruz


Koca Yusuf Türkiye'de
projesini destekliyoruz.

Adres: Yıldırım Mah. Şehit Kamil Balkan Cad. No:114/A Bayrampaşa - İstanbul / Türkiye

Telefon: +90 212 511 63 47 Belgegeçer(Fax): +90 212 511 33 91 E.Posta: bilgi@bulturk.org