BULTÜRK - Bulgaristan Türklerinin Sesi Gazetesi

Saturday, Feb 16th

Last update04:59:16 PM GMT

You are here

Abhazya'da Yaşayan Osmanlı Türkleri ilgi bekliyor.

E-posta yaz Yazdır PDF
Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma 15 bin civarında Osmanlı Türkü, halen Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nde yaşamaktadırlar.

Osmanlı Türkleri daha çok Ocamcıra / Ciğerdağı ve Sokhum / Yesira köylerinde yoğun olarak bulunmaktadırlar. Aile içinde Türkçe konuştukları için Türkçe’yi unutmayan Osmanlı Türkleri, Stalin döneminde - 1949 yılında buradan Sibirya'ya sürülmüş, ancak sürgünün kısa sürmesi üzerine 1958 yılında bazıları Abhazya'ya geri dönmüşlerdir. Maruz kaldıkları sürgün nedeniyle geride bırakmak zorunda kaldıkları mülkleri hiçbir yerde olmadığı gibi burada Abhazlar tarafından mülkleri korunmuş ve geri döndüklerinde Osmanlı Türklerine geri iade edilmiştir. Osmanlı Türkleri, hiçbir dönemde Abhazlar ile herhangi bir sorun yaşamazken, 1992-1993 yıllarındaki Gürcistan-Abhazya arasındaki savaşta da Türkler Abhazya tarafında yer almışlar ve çok sayıda da şehit vermişlerdir.

Abhazya Özerk Cumhuriyeti ile aralarında herhangi bir sıkıntıları bulunmayan Osmanlı Türkleri, geçmiş yıllarda Sokhum'da kimliklerini koruyabilmek amacıyla Türk Kültür Merkezi açmışlar, ancak maddi imkansızlık nedeniyle kapatmak zorunda kalmışlardır. Kültür Merkezi’nin açılışına Abhazya Özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vladislav Ardzinba başta olmak üzere dönemin Devlet erkanı da katılmıştır. Devlet Başkanı Vladislav Ardzinba, bir tarafı yani annesinin Türk olması nedeniyle de Türklere ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sempati ile bakmaktadır.

Abhazya Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan ve dönem içerisinde Türk kimliğinden ayrılmayarak kimliklerini yıllardır sürdüren Osmanlı Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden tek isteğinin, bağlarını kopartmak istemedikleri ve sonuna kadar bağlı oldukları Türk kimliği nedeniyle arzu ettikleri oranda ilgi ve desteğin gösterilmesi olduğu, belirtilmektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Google Gruplar
BULTÜRK grubuna kayıt olun!
E.Posta:
BULTÜRK Grubu
Google Gruplar
E.Posta grubumuza kayıt olun!
E.Posta:
Grubumuzun sayfası...

Şuan sitedekiler

Şu anda 1 konuk çevrimiçi

Destekliyoruz


Koca Yusuf Türkiye'de
projesini destekliyoruz.

Adres: Yıldırım Mah. Şehit Kamil Balkan Cad. No:114/A Bayrampaşa - İstanbul / Türkiye

Telefon: +90 212 511 63 47 Belgegeçer(Fax): +90 212 511 33 91 E.Posta: bilgi@bulturk.org